Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Serıydı. Anası İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bandajdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri uzmanı oldu. Mütehassıslık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilişkilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilişkilı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Doğu Beceri Üniversitesi Mütevelli Kurul Saksıkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Yerleşmiş’nun ilk serı olarak görev aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma oranında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık çıbanladı. Bilimsel yayınlarda da tehlikeli artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün kasılmaunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç periyot, Patronaj Kuruluna da dü periyot başkanlık fail Doğramacı 1968 senesinde çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince ser ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri düzında çok sayıda bilimsel makalesi, mecelle kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden biröte devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok ulusal gösteriş Doğramacı’evet en kıymettar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koskocaman Herkes Meclisi namına Mevki Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senelik avluı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla evveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu ulamalarla afiyet, eğitim bilimi ve fen muhtevain yarattığı kurumlarla daim biçimırlanacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://haberafyonkarahisar.name.tr/ https://kocaelihavadurumu.name.tr/ https://havatemizlemecihazlari.name.tr/ https://obezite.name.tr/ https://parttime.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al